TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1141-20-MSL4-9CS1939
Model
55A1141-20-MSL4-9CS1939
Datasheet
55A1141-20-MSL4-9CS1939 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Nickel Coated
Usage Thermocouple
Conductor Strand 19/34
Length -
Conductor Material Alumel, Chromel
Series -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Ratings -
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.135" (3.43mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)