TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1122-26-9/96-9CS2275
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A1122-26-9/96-9CS2275
Datasheet
55A1122-26-9/96-9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.179" (4.55mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0090" (0.229mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%