TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1122-16-0/9-9
Model
55A1122-16-0/9-9
Datasheet
55A1122-16-0/9-9 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Gray
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155240
Conductor Material Copper, Bare
Ratings -
Conductor Insulation Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage 300V
Number of Conductors 4
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.339" (8.61mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Thermoplastic Elastomer (TPE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0217" (0.550mm)