TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A1121-12-6/9-9CS1939
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A1121-12-6/9-9CS1939
Datasheet
55A1121-12-6/9-9CS1939 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series Electroloss
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.172" (4.37mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)