TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0854-24-MSL5-9CS2348
Model
55A0854-24-MSL5-9CS2348
Datasheet
55A0854-24-MSL5-9CS2348 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 6
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.218" (5.54mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0090" (0.229mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Yellow
Shield Coverage 85%