TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0842-16-9/93/95/96
Model
55A0842-16-9/93/95/96
Datasheet
55A0842-16-9/93/95/96 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0177" (0.450mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 984.3' (300.0m)
Conductor Strand 81/0.0059"
Series Flamar 155220
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 600V
Number of Conductors 4
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.311" (7.90mm)
Wire Gauge 16 AWG