TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0842-12-MST4CS2275
Model
55A0842-12-MST4CS2275
Datasheet
55A0842-12-MST4CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.148" (3.76mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%