TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0841-16-MST4CS2275
Model
55A0841-16-MST4CS2275
Datasheet
55A0841-16-MST4CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155210
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 2464
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 300V
Number of Conductors 5
Features -
Operating Temperature 5°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.327" (8.31mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)