TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0841-16-3/5/6/9CS2275
Model
55A0841-16-3/5/6/9CS2275
Datasheet
55A0841-16-3/5/6/9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type -
Jacket Color -
Shield Coverage -
Usage -
Shield Material -
Length -
Conductor Strand 19/32
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Nickel Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 4 (1 Twisted Quad)
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.179" (4.55mm)
Wire Gauge 20 AWG