TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-18-9/93/96CS2655
Model
55A0832-18-9/93/96CS2655
Datasheet
55A0832-18-9/93/96CS2655 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 4
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.173" (4.39mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)