TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-16-9/93/96CS2655
Model
55A0832-16-9/93/96CS2655
Datasheet
55A0832-16-9/93/96CS2655 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.296" (7.52mm)
Wire Gauge 10 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%