TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-16-3/6/9CS2275
Model
55A0832-16-3/6/9CS2275
Datasheet
55A0832-16-3/6/9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 5
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.170" (4.32mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%