TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-16-3/6/9CS2199
Model
55A0832-16-3/6/9CS2199
Datasheet
55A0832-16-3/6/9CS2199 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Series -
Number of Conductors 4 (1 Twisted Quad)
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.128" (3.25mm)
Wire Gauge 24 AWG