TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-14-3/6/9CS2275
Model
55A0832-14-3/6/9CS2275
Datasheet
55A0832-14-3/6/9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)
Shield Type Double Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Nickel Coated
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Nickel Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.278" (7.06mm)
Wire Gauge 12 AWG