TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-12-9/93/96CS2275
Model
55A0832-12-9/93/96CS2275
Datasheet
55A0832-12-9/93/96CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color White
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 8
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.148" (3.76mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)