TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0832-12-3/6/9CS2275
Model
55A0832-12-3/6/9CS2275
Datasheet
55A0832-12-3/6/9CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Length -
Number of Conductors 2
Series -
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.151" (3.84mm)
Wire Gauge 20 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Red
Shield Coverage 85%