TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0831-12-MST3CS2275
Model
55A0831-12-MST3CS2275
Datasheet
55A0831-12-MST3CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.307" (7.80mm)
Wire Gauge 19 AWG, 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness -
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 42/0.0039"; 42/0.0059"
Series Flamar 155230
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21223
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 7
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C