TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0823-12-9/96CS2275
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A0823-12-9/96CS2275
Datasheet
55A0823-12-9/96CS2275 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 81/0.0059"
Series Flamar 155230
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21223
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 1kV
Number of Conductors 4
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.311" (7.90mm)
Wire Gauge 16 AWG
Jacket (Insulation) Material Polyurethane (PU)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0177" (0.450mm)