TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0821-12-92/96CS2175
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A0821-12-92/96CS2175
Datasheet
55A0821-12-92/96CS2175 PDF
Description
55A CABLE/DUAL 10/ SM
Attribute Name Attribute Value
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Silver Coated
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 2
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.149" (3.78mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0070" (0.178mm)