TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0812-10-4
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A0812-10-4
Datasheet
55A0812-10-4 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG YEL
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.134" (3.40mm)
Series MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.009" (0.23mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 10 AWG