TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0132-12-9/93/96CS2275
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55A0132-12-9/93/96CS2275
Datasheet
55A0132-12-9/93/96CS2275 PDF
Description
55A CABLE/SINGLE WALL
Attribute Name Attribute Value
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 1640.4' (500.0m)
Conductor Strand 28/0.0059"
Series Flamar 155220
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 600V
Number of Conductors 12
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.343" (8.71mm)
Wire Gauge 21 AWG
Jacket (Insulation) Material Weld-Slag Oil Resistant (WSOR)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0114" (0.290mm)