TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/P2314-24-0-9CS2744
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/P2314-24-0-9CS2744
Datasheet
55/P2314-24-0-9CS2744 PDF
Description
CBL 1COND STRND 24AWG 600V BLACK
Attribute Name Attribute Value
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature -65°C ~ 135°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.108" (2.74mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0030" (0.076mm)