TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/7311-26-0/9-0CS2738
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/7311-26-0/9-0CS2738
Datasheet
55/7311-26-0/9-0CS2738 PDF
Description
55/ CABLE OUTER SPACE
Attribute Name Attribute Value
Series -
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Ratings -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Voltage 600V
Number of Conductors 2
Features -
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.082" (2.08mm)
Wire Gauge 26 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0050" (0.127mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 90%