TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/7296-28-CML4-9CS2528
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/7296-28-CML4-9CS2528
Datasheet
55/7296-28-CML4-9CS2528 PDF
Description
55/ CABLE OUTER SPACE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 42/44
Conductor Material Copper, Tinned
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.096" (2.44mm)
Wire Gauge 28 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%