TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/0322-16-6/9CS2794
Model
55/0322-16-6/9CS2794
Datasheet
55/0322-16-6/9CS2794 PDF
Description
55/ CABLE OUTER SPACE
Attribute Name Attribute Value
Voltage 300V
Number of Conductors 3
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.311" (7.90mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Thermoplastic Elastomer (TPE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0217" (0.550mm)