TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/0312-12-9CS3329
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/0312-12-9CS3329
Datasheet
55/0312-12-9CS3329 PDF
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color White, Black Stripe
Conductor Strand 665/40
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.121" (3.07mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V