TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/0312-12-9CS2570
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/0312-12-9CS2570
Datasheet
55/0312-12-9CS2570 PDF
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.004" (0.09mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature 200°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.100" (2.54mm)