TE Connectivity Raychem Cable Protection 55/0112-12-9CS2787
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
55/0112-12-9CS2787
Datasheet
55/0112-12-9CS2787 PDF
Description
HOOK-UP STRND 12AWG 600V WHITE
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 26 AWG
Part Status Active
Jacket Color White
Conductor Strand 19/38
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.055" (1.40mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.008" (0.20mm)
Voltage 600V