TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0811-20-9-MX
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
44A0811-20-9-MX
Datasheet
44A0811-20-9-MX PDF
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 20AWG
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 135°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.055" (1.40mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Polyester
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 20 AWG