TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-24-96-MX
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
44A0111-24-96-MX
Datasheet
44A0111-24-96-MX PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG W/B
Attribute Name Attribute Value
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.040" (1.02mm)
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0031" (0.080mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 24 AWG