TE Connectivity Raychem Cable Protection 44A0111-24-09
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
44A0111-24-09
Datasheet
44A0111-24-09 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG B/W
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 24 AWG
Part Status Active
Jacket Color White, Black Stripe
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.040" (1.02mm)
Series MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0111
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0031" (0.080mm)
Voltage 600V