TE Connectivity Raychem Cable Protection 44/0414-24-2CS1038
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Model
44/0414-24-2CS1038
Datasheet
44/0414-24-2CS1038 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 24AWG RED
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper, Silver Coated
Operating Temperature -65°C ~ 135°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.039" (0.99mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0030" (0.076mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 24 AWG