TE Connectivity Raychem Cable Protection 44/0412-12-9CS1220
Model
44/0412-12-9CS1220
Datasheet
44/0412-12-9CS1220 PDF
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 12AWG
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 8 AWG
Part Status Active
Jacket Color Black
Conductor Strand 665/36
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Length 1000.0' (304.8m)
Jacket (Insulation) Diameter 0.195" (4.95mm)
Series MIL-W-22759, FlexLine
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.012" (0.30mm)
Voltage 600V