TE Connectivity Raychem Cable Protection 44/0411-12-0CS1361
Model
44/0411-12-0CS1361
Datasheet
44/0411-12-0CS1361 PDF
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 12AWG BLK
Attribute Name Attribute Value
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.108" (2.74mm)
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.0030" (0.076mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge 12 AWG
Part Status Active
Jacket Color Red
Conductor Strand 37/28
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 135°C