TE Connectivity Potter & Brumfield Relays T9AV2XD16-12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Model
T9AV2XD16-12
Datasheet
T9AV2XD16-12 PDF
Description
T9AV2XD16-12
Attribute Name Attribute Value
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 476 Ohms
Packaging Bulk
Contact Material Silver Tin Indium (AgSnIn)
Relay Type General Purpose
Switching Voltage 250VAC - Nom
Part Status Active
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Must Operate Voltage 9.6 VDC
Coil Current 25.2mA
Must Release Voltage 1.2 VDC
Coil Voltage 12VDC
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 8A