TE Connectivity Passive Product TE2000B820RJ
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Model
TE2000B820RJ
Datasheet
TE2000B820RJ PDF
Description
RES CHAS MNT 820 OHM 5% 2000W
Attribute Name Attribute Value
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 1.2 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 2000W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series TE, CGS
Size / Dimension 2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Features Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type Silicone Coated
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -25°C ~ 225°C