TE Connectivity Passive Product TE2000B680RJ
Model
TE2000B680RJ
Datasheet
TE2000B680RJ PDF
Description
RES CHAS MNT 680 OHM 5% 2000W
Series TE, CGS
Size / Dimension 2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -25°C ~ 225°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 820 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 2000W