TE Connectivity Passive Product TE2000B1K5J
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Model
TE2000B1K5J
Datasheet
TE2000B1K5J PDF
Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 2000W
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 0.780" (19.81mm)
Tolerance ±0.25%
Operating Temperature 30°C ~ 70°C
Lead Style 4-Terminal
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Resistance 62.5 µOhms
Composition Metal Element
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) -
Package / Case Rectangular Case - Open
Mounting Feature Flanges
Series RSI
Size / Dimension 5.875" L x 2.375" W (149.23mm x 60.33mm)