TE Connectivity Passive Product TE2000B1K2J
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Model
TE2000B1K2J
Datasheet
TE2000B1K2J PDF
Description
RES CHAS MNT 1.2K OHM 5% 2000W
Attribute Name Attribute Value
Power (Watts) 2000W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series TE, CGS
Size / Dimension 2.362" Dia x 20.079" L (60.00mm x 510.00mm)
Features Flame Proof, Safety
Coating, Housing Type Silicone Coated
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Operating Temperature -25°C ~ 225°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 1.5 kOhms