TE Connectivity Passive Product HVR30B500KF
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Model
HVR30B500KF
Datasheet
HVR30B500KF PDF
Description
RES CHAS MNT 500K OHM 1% 50W
Attribute Name Attribute Value
Resistance 470 Ohms
Composition Thick Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1100W
Package / Case Box
Mounting Feature Flanges
Series LPS 1100
Size / Dimension 2.362" L x 2.244" W (60.00mm x 57.00mm)
Features Non-Inductive
Coating, Housing Type -
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 1.055" (26.80mm)
Tolerance ±5%
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Lead Style M4 Threaded
Temperature Coefficient ±150ppm/°C