TE Connectivity Passive Product CJT15001K8JJ
Model
CJT15001K8JJ
Datasheet
CJT15001K8JJ PDF
Description
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 1500W
Attribute Name Attribute Value
Power (Watts) 50W
Package / Case Radial, Tubular
Mounting Feature Brackets
Series Power-Mox
Size / Dimension 0.770" Dia x 6.000" L (19.56mm x 152.40mm)
Features High Voltage
Coating, Housing Type Ceramic
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Operating Temperature -65°C ~ 180°C
Lead Style Solder Lugs
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Resistance 50 kOhms