TE Connectivity Passive Product CJT15001K5JJ
Model
CJT15001K5JJ
Datasheet
CJT15001K5JJ PDF
Description
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 1500W
Attribute Name Attribute Value
Lead Style Wire Leads
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 1.8 kOhms
Failure Rate -
Power (Watts) 1500W
Package / Case Rectangular Case
Mounting Feature Flanges
Series CJT, CGS
Size / Dimension 19.094" L x 1.969" W (485.00mm x 50.00mm)
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Tolerance ±5%