TE Connectivity Passive Product CJT10001R5JJ
Model
CJT10001R5JJ
Datasheet
CJT10001R5JJ PDF
Description
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 1000W
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Tolerance ±5%
Operating Temperature -
Lead Style Wire Leads
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 1.8 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1000W
Series CJT, CGS
Size / Dimension 15.748" L x 1.969" W (400.00mm x 50.00mm)