TE Connectivity Passive Product CJT10001R0JJ
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Model
CJT10001R0JJ
Datasheet
CJT10001R0JJ PDF
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1000W
Attribute Name Attribute Value
Lead Style Wire Leads
Temperature Coefficient ±440ppm/°C
Resistance 1.2 Ohms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1000W
Package / Case Rectangular Case
Mounting Feature Flanges
Series CJT, CGS
Size / Dimension 15.748" L x 1.969" W (400.00mm x 50.00mm)
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Packaging Bulk
Height - Seated (Max) 4.213" (107.00mm)
Tolerance ±5%