TE Connectivity Measurement Specialties 154N-100G-RT
- Manufacturer
- TE Connectivity Measurement Specialties
- Model
- 154N-100G-RT
- Datasheet
- 154N-100G-RT PDF
- Description
- SENSOR PRESSURE
- Availability
- IN STOCK
Stock: 8
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series | - |
| Termination Style | Connector |
| Accuracy | ±0.1% |
| Operating Pressure | 300PSI (2068.43kPa) |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Port Size | - |
| Supplier Device Package | - |
| Port Style | No Port |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Part Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Absolute |
| Package / Case | Module |
| Maximum Pressure | 900PSI (6205.28kPa) |
| Output | 0 mV ~ 100 mV |