TE Connectivity Measurement Specialties 154BC-T-012BA-C
- Manufacturer
- TE Connectivity Measurement Specialties
- Model
- 154BC-T-012BA-C
- Datasheet
- 154BC-T-012BA-C PDF
- Description
- SENSOR PRESSURE
- Availability
- IN STOCK
Stock: 7
Product Detail
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Package / Case | Cylinder, Metal |
| Maximum Pressure | - |
| Output | 4 mA ~ 20 mA |
| Voltage - Supply | 12V ~ 30V |
| Series | M5800 |
| Termination Style | Cable 4' |
| Accuracy | ±0.25% |
| Operating Pressure | 500PSI (3447.38kPa) |
| Features | Temperature Compensated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT |