TE Connectivity Aerospace Defense and Marine FLHTC0311-20-4
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
FLHTC0311-20-4
Datasheet
FLHTC0311-20-4 PDF
Description
HOOK-UP STRND 20AWG 600V YEL 1'
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Jacket Color Black
Conductor Strand 19/32
Conductor Material Copper, Tinned
Operating Temperature 150°C
Length -
Jacket (Insulation) Diameter 0.049" (1.24mm)
Series -
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Ratings -
Jacket (Insulation) Thickness 0.006" (0.15mm)
Voltage 600V
Features -
Cable Type Hook-Up
Wire Gauge 20 AWG