TE Connectivity Aerospace Defense and Marine CTC-0015-22-9/5-9CS3182
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
CTC-0015-22-9/5-9CS3182
Datasheet
CTC-0015-22-9/5-9CS3182 PDF
Description
THERMOCOUPLE CABLE
Attribute Name Attribute Value
Conductor Strand 19/34
Conductor Material Copper, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 8
Voltage 600V
Operating Temperature 200°C
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.169" (4.29mm)
Wire Gauge 22 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0085" (0.216mm)
Shield Type Braid
Jacket Color White
Shield Coverage 85%