TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 99M1121-18-2/6-0
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Model
99M1121-18-2/6-0
Datasheet
99M1121-18-2/6-0 PDF
Description
99M1121-18-2/6-0
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.299" (7.60mm)
Wire Gauge 18 AWG
Jacket (Insulation) Material Weld-Slag Oil Resistant (WSOR)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0150" (0.381mm)
Shield Type -
Jacket Color Black
Shield Coverage -
Usage Industrial, Signal, Control
Shield Material -
Length 3281' (1000.0m)
Conductor Strand 52/0.0059"
Series Flamar 155220
Conductor Material Copper, Bare
Ratings UL Style 21215
Conductor Insulation Thermoplastic Elastomer (TPE)
Voltage 600V
Number of Conductors 4
Features -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C