TE Connectivity Aerospace Defense and Marine 55FB2534-24-FLT3-0CS2858
Model
55FB2534-24-FLT3-0CS2858
Datasheet
55FB2534-24-FLT3-0CS2858 PDF
Description
FILTER LINE CABLES
Attribute Name Attribute Value
Cable Type Multi-Conductor
Jacket (Insulation) Diameter 0.120" (3.05mm)
Wire Gauge 24 AWG
Jacket (Insulation) Material Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Part Status Active
Jacket (Insulation) Thickness 0.0080" (0.203mm)
Shield Type Braid
Jacket Color Black
Shield Coverage 85%
Shield Material Copper, Tinned
Conductor Strand 19/36
Conductor Material Copper Alloy, Silver Coated
Length -
Conductor Insulation Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Series -
Number of Conductors 3
Voltage 600V
Operating Temperature 150°C